Firma:CS #18
Endelige divisioner
Så er vi klar med den endelig fordeling af sæsonen.
Lige netop fordelingen ud i grupperne er altid det sværeste ved en esports turnering.
Vi har set på skillniveau for det enkelte hold, og vi har taget folks argumenteret ønsker i betragtning. Udover skills handler det jo både om det samlede antal af hold og antal grupper.
Vi har kunne efterkomme langt de fleste ønsker, men det er desværre ikke alle ønsker som kan få puslespillet til at passe.
DATOER - VIGTIGT
Første kampdato for alle er 10. april
Kampene kan flyttes - UNDTAGEN finaledagen.
SUPPORTEN / DIALOG / ADMINS / MODSTANDER
Husk at supporten og dialogen på kryds og tværs kører på discorden
Firma:CS : https://www.facebook.com/firmacs
FLYTNING AF KAMPE
Kan du læse mere om her
SPILLERE PÅ ET HOLD
Husk at hvert hold kan max have 10 spillere i sæsonen
Hvis en spiller forlader holdet under sæsonen, og en ny kommer ind - så tæller det for 2
I kan ikke selv tilføje nye spillere. Systemet kræver en godkendelse af admin, før nye spillere kan få adgang til server
TEAMCS2 Rating avgFaceIt Elo avg
SAS Vinder sæson 1721206,502331,2
Rezponz12416,002490,8
VENZO_14510,002031,8
Danske Bank14598,002104,2
Jysk IT14630,001749,6
HMF Group A/S16253,291812
GRUNDSPIL
5 ugers grundspil, alle møder alle 1 gange
Første kamp : 10 april
BO2
4 hold går videre til slutspil
SLUTSPIL
Semifinale 1 - 15. maj - 1 vs 4
Semifinale 2 - 22. maj - 2 vs 3
Finale 25. maj.
BO3
Division 1TEAMCS2 Rating avgFaceIt Elo avg
Redmark Esport17072,801598,4
CURAit13842,671668
CTRL+ALT+DELoitte15666,171679,6
JCDsport10121,001652,4
YouSee Sønderborg15815,401438,4
Formalize8523,201436,2
GRUNDSPIL
5 ugers grundspil, alle møder alle 1 gange
Første kamp : 10 april
BO2
4 hold går videre til slutspil
SLUTSPIL
Semifinale 1 - 15. maj - 1 vs 4
Semifinale 2 - 15. maj - 2 vs 3
Finale 22. maj.
BO3
Division 2TEAMCS2 Rating avgFaceIt Elo avg
Norlys Energy Trading A/S10141,251649
ECIT Solutions A/S #116762,601401,6
Din Lønpartner10054,861538,8
Team Rebild12468,33854,8
Skatteankestyrelsen11573,401251
Flip The Burger11800,001055,8
GRUNDSPIL
5 ugers grundspil, alle møder alle 1 gange
Første kamp : 10 april
BO2
4 hold går videre til slutspil
SLUTSPIL
Semifinale 1 - 15. maj - 1 vs 4
Semifinale 2 - 15. maj - 2 vs 3
Finale 22. maj.
BO3
Division 3TEAMCS2 Rating avgFaceIt Elo avg
DC Shooters15113,171168,2
Modaxo Europe A/S17344,331276
EaZyGkillz7297,901249,4
Quickorder14444,861547,4
Nexus One8170,381160,6
Bang & Olufsen9717,40740
GRUNDSPIL
5 ugers grundspil, alle møder alle 1 gange
Første kamp : 10 april
BO2
4 hold går videre til slutspil
SLUTSPIL
Semifinale 1 - 15. maj - 1 vs 4
Semifinale 2 - 15. maj - 2 vs 3
Finale 22. maj.
BO3
Division 5
TEAMCS2 Rating avgFaceIt Elo avg
Merkle Aarhus7265,221154
Uniqkey12842,431198,2
ADDvision11440,00607,8
Alfa Laval 212120,2482,6
Team G00se10555,001212,8
GRUNDSPIL
5 ugers grundspil, alle møder alle 1 gange
Første kamp : 10 april
BO2
4 hold går videre til slutspil
SLUTSPIL
Semifinale 1 - 15. maj - 1 vs 4
Semifinale 2 - 15. maj - 2 vs 3
Finale 22. maj.
BO3
Division 4TEAMCS2 Rating avgFaceIt Elo avg
Stibo5293,29919,6
Nordisk Film Biografer4973,80694,4
ECIT Solutions A/S #26300,6526
REMA 1000 Skærbæk9033,57859,4
Columbus Esport3804,201075,8
GRUNDSPIL
5 ugers grundspil, alle møder alle 1 gange
Første kamp : 10 april
BO2
4 hold går videre til slutspil
SLUTSPIL
Semifinale 1 - 15. maj - 1 vs 4
Semifinale 2 - 15. maj - 2 vs 3
Finale 22. maj.
BO3
Division 7
TEAMCS2 Rating avgFaceIt Elo avg
O8l1v1811648,801480,2
DS´ Stormtropper9222,75967,6
GLFR Legion8395,50758,8
CapaSystems A/S2857,14596
JYSK Price Tag Predators10484,33936,4
GRUNDSPIL
5 ugers grundspil, alle møder alle 1 gange
Første kamp : 10 april
BO2
4 hold går videre til slutspil
SLUTSPIL
Semifinale 1 - 15. maj - 1 vs 4
Semifinale 2 - 15. maj - 2 vs 3
Finale 22. maj.
BO3
Division 6TEAMCS2 Rating avgFaceIt Elo avg
Jysk IT Bænkevarmere6666,67558,2
Epista Auto Aim3915,88859,4
UBsend5142,67558,2
Alfa Laval 34560,20
Alfa Laval 410
GRUNDSPIL
5 ugers grundspil, alle møder alle 1 gange
Første kamp : 10 april
BO2
4 hold går videre til slutspil
SLUTSPIL
Semifinale 1 - 15. maj - 1 vs 4
Semifinale 2 - 15. maj - 2 vs 3
Finale 22. maj.
BO3
Division 8
PRÆMIER
DIVISION 1
VINDER - 1. PLADS
Guld pokal
1500 DKK
2. PLADS
Sølv pokal
1250 DKK
DIVISION 2
VINDER - 1. PLADS
750 DKK
Pokal
DIVISION 3
VINDER - 1. PLADS
750 DKK
Pokal
DIVISION 4
VINDER - 1. PLADS
750 DKK
Pokal
DIVISION 5
VINDER - 1. PLADS
750 DKK
Pokal
DIVISION 6
VINDER - 1. PLADS
750 DKK
Pokal
DIVISION 7
VINDER - 1. PLADS
750 DKK
Pokal
DIVISION 8
VINDER - 1. PLADS
750 DKK
Pokal
HALL OF FAME - TIDLIGERE FIRMA:CS VINDERE
Sæson 17 : SAS - marts 2024 (vs Kimbrer Computer)
Sæson 16 : BESTSELLER - nov 2023 (vs Danske Commodoties)
Sæson 15 : Danske Commodities - juni 2023 - vs Danske Bank
Sæson 14 : team.blue - marts 2023 - vs SAS
Sæson 13 : Danske Commodities - nov 2022 - vs SAS
Sæson 12 : Rekom esport - juli 2022 - vs. Elgiganten Silkebronx
Sæson 11 : Responz #1 - april 2022 - vs. Responz
Sæson 10 : Jysk Telemarketing #1 - nov 2021 - vs 5R Marketing
Sæson 9 : Bilkompagniet - april 2021 - vs BardiskenCS
Sæson 8 : Forsvaret - dec. 2020 (vs BardiskenCS)
Sæson 7 : Forsvaret - april 2020 (vs IT Minds)
Sæson 6 : HYDR eSport - dec. 2019 (vs Forsvaret)
Sæson 5 : Jysk Telemarketing - april. 2019 (Forsvaret vs Jysk Telemarting)
Sæson 4 : Webstarters A/S - dec. 2018 (Webstarters vs IT Minds)
Sæson 3 : DR License - mar. 2018 (DR License vs Dust2)
Sæson 2 : Esport Service - nov. 2017 (Bilka, Føtex, IT minds og Esport Service)
Sæson 1 : Esport Service